Для успішної роботи аеропортів в осінньо-зимовий період «санки необхідно готувати влітку»!

Для успішної роботи аеропортів в осінньо-зимовий період «санки необхідно готувати влітку»!

Керівництво Асоціації "Аеропорти України" ЦА (ААУЦА) та фахівці комітетів з забезпечення експлуатаційного стану аеродромів та повітряних суден (ПС) в осінньо - зимовий період звертають увагу усіх хто безпосередньо відповідальний за вищевказані об'єкти та обслуговування ПС в аеропорту, що прийшов час проаналізувати недоліки організації роботи в минулі осінньо - зимові періоди та зробити висновки щодо недопущення їх в наступному ОЗП 2017/2018р.р.

Одним із основних питань, на яке хотілося б звернути увагу - це організація необхідних запасів рідинних та сухих хімреагентів для обробки аеродромних покриттів (ЗПС, РД, перони) та повітряних суден.

В минулі роки рідинні хімреагенти закуповувалися за кордоном в англійських та німецьких компаніях. На сьогодні така компанія з виробництва, підкреслюємо - виробництва, з'явилась в Україні.

Це - ТОВ “Ді Ар Енержи Груп’’ - учасник ААУЦА з 2015 року. При ознайомленні з виробництвом даних продуктів безпосередньо на виробництві компанії, фахівці ААУЦА дійшли висновку, що це єдина українська компанія, яка виробляє сертифіковані за світовими і українськими вимогами реагенти для боротьби з кригоутворенням та снігом (підтверджено сертифікатами AMIL, SMI, ADGA, Укрсепро) .

На сьогодні у виробництві компанії три різні продукти:

- сухий реагент на основі форміату натрію;

- рідинний реагент на основі форміату калію;

- рідина для обробки повітряних суден -Тип 1.

Авіаційні стандарти дуже вимогливі до усіх продуктів, що мають безпосередню взаємодію з ПС, вони постійно змінюються та доповнюються у відповідності до нових розробок у літакобудуванні. В результаті багатьох тестів було доведено, що серед багатьох речовин, що здатні боротися з кригою та снігом, саме форміати мають найменший негативний вплив на конструкції та матеріали ПС, не впливають негативно на компоненти покриття аеродромів і завдають найменшої шкоди екології прилеглих до аеропортів територій. Тому саме вони є ключовими речовинами, що використовуються як сертифіковані продукти в аеропортовій діяльності.

Відносно вартості хімреагентів для обробки покриттів аеродромів то саме сертифіковані продукти мають більш високу ціну у порівнянні з продуктом АНС - основа: карбамід та азотно–кислий кальцій (нітрати). За інформацією виробника - «Ді Ар Енержи Груп», після маркетингових досліджень та розрахунків, було практично доведено, що витрати реагентів на основі форміатів значно менші, особливо за температур нижче ніж -4. До того ж застосування технологій сумісного використання сухих та рідинних хімреагентів запобігає криговим новоутворенням та знижує кількість обробок.

У таблицях 1 та 2 наведено порівняльні данні використання реагенту на основі форміату натрію та реагенту АНС. Тести проводилися в однакових погодних умовах на частинах одної ВПП.

Вартість реагентів становила: АНС – 12833,33 грн без НДС за 1 тону, реагент на форміатній основі - 26 667 грн без НДС за 1 тону.

Витрати реагентів становили:

Табл. 1 Витрати реагентів за різних температур (гр/м2) при товщині льоду 1 мм

Температура повітря, ?С/ Реагент

0? -2 -2? -4 -4? -6 -6? -8 -8 ? -10

АНС 35г 75г 120г 170г 220г

Форміат натрію 30 30 35 40 45

Табл. 2 Економічна ефективність використання:

Температура повітря, ?С/ Вартість обробки 100 м2, грн

0? -2 -2? -4 -4? -6 -6 ? -8 -8 ? -10

АНС 44.9грн 96.22грн 153.96грн 218.11грн 282.3грн

Форміат Натрію 80грн 80грн 106грн 106грн 120грн

Як бачимо, при зниженні температур до -8:-10, використання АНС збільшується у 6,5 раз, на форміатній основі тільки у 1,5 рази, а вартість обробки АНС перевищує форміат у 2, 5 рази.

Для аеропортів, що мають невелику кількість рейсів та, як наслідок, малі бюджети на придбання сертифікованих реагентів, компанія розробила не дорогий сухий реагент на форміатній основі, що здатен не менш ефективно боротися з кригою, відповідає екологічним стандартам та має низький корозійний вплив на конструкцію повітряних суден.

Компанія “Ді Ар Енержи Груп’’ надасть якісний продукт для різних умов використання, в затребуваних обсягах та має конкурентну цінову політику.

Виробництво в Україні обійдеться без митного оформлення та дозволить аеропортам придбати даний продукт при необхідності за попередньою заявкою, оскільки склади компанії дозволяють зберігати до 100 т сухого і 50 тис. літрів рідкого хімреагенту.

Асоціація "Аеропорти України" ЦА завжди прагне, щоб аеропорти отримали більше інформації і завчасно вжили відповідних заходів.

Рекомендуємо своєчасно робити висновки та приймати рішення.